Kunst | Tallinn Music Week

Kunst

27.–30. märts 2020

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus (EKKAK) kureeritud kunstiprogramm.

Seoses TMW 2020 festivali edasilükkamisega algselt plaanitud märtsikuust augustisse, avalikustame uue kunstiprogrammi suve alguses.  Seni vaata, mis oli plaanitud märtsikuuks.  

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus (EKKAK) korraldab TMW festivali raames 26. märtsil spetsiaalse programmi ja pikendatud avamisaegadega galeriiõhtu Tallinna Neljapäev, millest võtavad osa Vaal galerii, Haus galerii, Fotomuuseum, Okapi galerii, Positiiv galerii, Juhan Kuusi Dokfoto Keskus, EKA Galerii, Temnikova & Kasela galerii ja Kai kunstikeskus. Galeriiõhtul näeb eriilmelistel näitustel nii Eesti kui ka rahvusvaheliste kunstnike värsket loomingut. Galeriides toimuvad õhtu jooksul näitusetuurid ning on võimalik tutvuda galeristide ja kunstnikega.

Galeriide vahel liikumiseks tuleb appi tellitud buss. Bussi kohtade täitmine toimub iga väljumiskoha juures „kes ees, see mees” põhimõttel.

17.00 Vaal galerii (Tartu mnt 80L)

Taavi Tulevi näitus „Lõpmatus“

Taavi Tulevi näitusel on eksponeeritud geomeetrilised pildid, mis kujutavad endasse imenduvaid matemaatilisi op-kunsti ja psühhedeelia äärealadel lendlevaid teoseid. Lisaks visuaalkunstile teeb Tulev nime HAPE all ka muusikat, mis on kunstniku sõnul tema teoste heliliseks analoogiks. Tallinna Neljapäeval on võimalik galeriis kohtuda kunstnikuga, kuulda tema muusikat ja mõista analooge kahes erinevas meediumis.

Vaal galerii. Taavi Tulevi näitus „Lõpmatus“

17.45 Haus galerii (Uus 17)

Ashot Jegikjani näitus „Kevad ja mummuism“ / Jüri Arraku maalid ja joonistused „Arrak 21. sajandil“

Haus galeriis saab näha kahte näitust. Ashot Jegikjani näitus koosneb kunstniku uuematest maalidest, mille läbivaks kujundiks on mummud. Näituse meeleolu on õrn, vaatlev ja poeetiline. Veel on galeriis väljas elava klassiku Jüri Arraku maalide ja joonistuse näitus. Tallinna Neljapäeval tutvustab näitusi galerist Piia Ausman ja kohal on ka kunstnik Ashot Jegikjan.

Haus galerii. Ashot Jegikjani näitus „Kevad ja mummuism“

18.15 Fotomuuseum (Raekoja 4/6)

Paola Suhoneni näitus „SOUTHERN BOYS, SOUTHERN GIRLS”

Soome kunstniku Paola Suhoneni näitusel saab näha Tennessee osariigis üles võetud fotosid ja videokaadreid sealsetest noortest inimestest. Dylan, Dillon, Cassidy ja Claire elavad kõik ühes konservatiivses USA lõunaosariigi linnas, kus religiooni mõju keha ja seksuaalsuse teemade käsitlemisele on jätkuvalt tuntav. Kunstnik portreteerib oma tegelasi selles rõhutatult süütus ja rahulikus õhkkonnas, kus ei ole kohta nende nooruslikule soovile eksperimenteerida. Tallinna Neljapäeva raames on võimalik osaleda näituse avamisel ja kohal on ka kunstnik ise.

Fotomuuseum. Paola Suhoneni näitus „SOUTHERN BOYS, SOUTHERN GIRLS”

18.45 Okapi galerii (Niguliste 2)

Maarja Mäemetsa ja Rait Lõhmuse näitus „VEE ALL KUU PEAL II”

Maarja Mäemetsa ja Rait Lõhmuse näitus viib vaataja vee alla, kus aeg ja ruum saab teise tähenduse. Kunstnikud arvavad, et küllap on kuu peal samamoodi. Näitusel on eksponeeritud klaasist ja betoonist teosed ning fotod ja installatsioonid, mille abil kunstnikud loovad galeriisse omamoodi akvaariumi. Tallinna Neljapäeval on galeriis kohal kunstnikud ja Okapi galerist Temuri Hvingija.

Okapi galerii. Maarja Mäemetsa ja Rait Lõhmuse näitus „VEE ALL KUU PEAL II”

19.15 Galerii Positiiv (Roo 21a)

Epp Kubu näitus „Paralleelne kiir”

Epp Kubu näitus on dokumentatsioon hetkedest, kui argielu toimetuste kõrvalt tekib vaba aega, et liikumatult vaikides seista ühe koha peal ja jälgida, mis toimub väljaspool iseennast. Kunstniku sõnul on ta obsessiivne valguse ja peegelduste vaatleja, kes jälgib naudinguga, kuidas aknast tuppa langev valguskiir liigub ruumis eri suundadesse, korjab üles värve ja projitseerib need nahale. Vaatlemine inspireerib selliseid momente jäljendama ning taaslooma päikesevalgust ja varje mingis teises, veidras, vahel endalegi arusaamatus kombinatsioonis, ja need pildid fotoaparaati püüdma. Tallinna Neljapäeval tutvustab näitust Positiivi galerist Kristel Schwede.

Galerii Positiiv. Epp Kubu näitus „Paralleelne kiir”

19.45 Juhan Kuusi Dokfoto Keskus (Telliskivi 60a)

Silvia Pärmanni näitus „Riigid, mida pole olemas”

Silvia Pärmanni dokumentaalprojekt  jälgib igapäevaelu nendes riikides ja piirkondades, millel on küll kõik iseseisva riigi tunnused – neil on selged piirid ja omavalitsused, sageli ka oma valuuta ja sõjavägi, mõnikord väljastavad nad isegi viisasid ja löövad piiriületusel templi passi –, kuid neid riike ei ole ametlikult olemas. Erinevatel põhjustel ei lubata nende esindajaid ÜRO-sse ning enamus teiste riikide valitsusi ignoreerib neid. Tallinna Neljapäeval saab keskuses kohtuda näituse kunstniku ja kuraatoriga.

Juhan Kuusi Dokfoto Keskus. Silvia Pärmanni näitus „Riigid, mida pole olemas”

20.15 EKA galerii (Põhja puiestee 7)

Rahvusvaheline grupinäitus „Country Music”

„Country Music” on veebipõhine muusika ja teksti platvorm, mille on asutanud Daniel Iinatti ja Anna Sagström Rootsist. See on kestev projekt, mis on sündinud roostevöö tehasepõrandatel, de-industrialiseeritud tühermaade elu ja tempo söövitavas regressis ja linnakeskkonna terasest kootud prekaarsetes kompositsioonides. See on muusika ja teiste kultuurinähtuste sulam, mida vormib alakasutatud ruumide potentsiaalne energia ja mis lubab ette kujutada kaasaegset perifeeriat. Projekti kaasatud kunstnikud on Ari King, Linda Spjut, Matilda Tjäder & Nikhil Vettukattil. Tallinna Neljapäeval toimub ringkäik näitusel.

EKA galerii. Rahvusvaheline grupinäitus „Country Music”

20.45 Temnikova & Kasela galerii (Peetri 12)

Rahvusvaheline grupinäitus „Narcotics”

Möödunud aasta lõpus uues asukohas uksed avanud Temnikova & Kasela galeriis saab näha rahvusvahelist grupinäitust „Narcotics”, kus osalevad kunstnikud Ilja Karilampi, Nik Kosmas, Cosima von Bonin, Kareem Lofty ja Katja Novitskova. Näituse tekstid koostab platvorm theopioidcrisis_lookbook ja muusikalise kujunduse on loonud duo Emiranda. Tallinna Neljapäeval toimub tuur näitusel.

Temnikova & Kasela galerii. Rahvusvaheline grupinäitus „Narcotics”

21.00 Kai kunstikeskus (Peetri 12)

Anne Katrine Senstadi näitus „Radikaalne valgus”

Norra kunstniku Anne Katrine Senstadi spetsiaalselt Kai näitusesaali jaoks loodud valgusskulptuur kutsub vaataja kogema heli ja valguse sügavalt ruumitaju muutvat mõju. Kunstnik eelistab oma loomingus kasutada neoonvalgust, mis on LED valgusega võrreldes unikaalselt helendav ning vaataja aistinguid mõjutav. Üks suurimaid siseruumi jaoks loodud teoseid Senstadi senises praktikas on üheaegselt monument ja maatriks – ulatuslik valgusväli, mida saab kogeda sellesse sisenedes. TMW nädalal saadab näitust valgusinstallatsioonist inspireeritud heliteos, mis valiti välja Kai kunstikeskuse ja TMW koostöös aset leidnud konkursi tulemusena. Tallinna Neljapäeval toimub konkursi võitjale preemia üleandmine.

Kai kunstikeskus. Anne Katrine Senstadi näitus „Radikaalne valgus”