TMW 2024: EKKAK galeriituur

TMW kunstiprogramm esitleb 3.-7. aprillini näitusi artistidelt nii Eestist kui kaugemalt, sealhulgas festivali traditsiooniks saanud Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse (EKKAK) kureeritud galeriide tuur.

EKKAK galeriituur L, 6. aprill 12.30–16.00 Tasuta

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus (EKKAK) korraldab TMW raames spetsiaalse programmiga galeriituuri, millest võtavad osa PoCo, Okapi galerii, Kai kunstikeskus, Temnikova & Kasela galerii, Tütar galerii, Positiiv galerii, Juhan Kuusi Dokfoto Keskus ja Telliskivi Loomelinnaku väligaleriid. Tuuripäeval näeb eriilmelistel näitustel nii Eesti kui ka rahvusvaheliste kunstnike värsket loomingut. Näitusepaikades toimuvad päeva jooksul tuurid ning on võimalik tutvuda galeristide ja kunstnikega.

Galeriide vahel liikumiseks tuleb appi tellitud buss. Bussikohtade täitumine toimub iga väljumiskoha ees “kes ees, see mees” põhimõttel. Tuuriga võib liituda päeva jooksul tulles ajakavas märgitud kellaajal kindlasse näitusepaika.

Grupi arv: 30 inimest

Galeriituuri kava

12.30 PoCo – Pop & Kaasaegse Kunsti Muuseum

Rotermanni 2 (20 min/bussiga Vabaduse väljakule 10 min)

Püsiväljapanek

Väljapanek koondab kunstnikud ja teemad erinevatest ajastustest ja paikadest, et valgustada erinevaid lähenemisi popkunstile ning selles sisalduvate viidete ja ikoonide võrgustikku. Väljapanek hõlmab teoseid New Yorgi popkunsti kõrgajast kuni NSV Liidu aegse põrandaaluse kunstini ning Bristoli tänavatelt kuni tänapäeva globaalsete digikommuunideni. Ekspositsioon suunab vaatajat igapäevaelu sümboolset koodi lugema ja seda enda jaoks lahti mõtestama. Seda nii möödunud aastakümnete taguse, kui ka siin ja praegu toimuva visuaalse ülekoormuse puhul, mida me nimetame normaalsuseks.

**13.00 Okapi galerii **

Niguliste 2

Erki Kannus ” Klaasist Kehad”

Näitus koosneb 9 klaasist valmistatud interaktiivsest heliobjektist “Õhtune lüps” ja 9 kuuma klaasiga joonistatud naisaktist-krokiist “Nimeta – aeg pärast”. Voolava sulaklaasiga joonistades püüab kunstnik tabada kiiresti keha plastilist liigutust – enne kui kõik tardub. Põletusjälg paberil jäädvustab selle hetke. Näitus tegeleb intiimse keha muutmisega steriilseks klaasobjektiks.

13.30 Kai kunstikeskus

Peetri 12

Tuomas A. Laitinen ja Kristina Õllek “Tsüanookeanid”

Tuomas A. Laitineni ja Kristina Õlleki duonäitus, mille fookuses on mereökoloogia, kliimamuutused ja liikide kohanemine. Üheskoos räägivad kunstnikud loo, mis ärgitab vaatajat mõtisklema, milline on ühine vastutus meie kõigi lahutamatuks osaks oleva planeedi ees ning kas inimene on liigina võimeline muutusteks ja kohastumusteks, mida keskkonna-alased väljakutsed nõuavad. Näitusel toimub avalik eestikeelne tuur.

13.50 Temnikova & Kasela

Peetri 12

Alice Kask “Viis vaadet”

Alice Kaski isikunäitus on jätk tema ja Neeme Külma näitusele “Midagi on õigemat selle” Tartu Kunstimajas. Äratuntava käekirjaga Alice Kask julgeb rääkida vaid endast, muutes oma maalid naiselikkuse tunnusteks, keskendudes üksikule figuurile, üksikule objektile, samas täis pinget ja monumentaalsust. Halastamatult täpne selles, mida soovib näidata, otsekoheselt varjav selles, mis väärib peitmist. Ainult loodus jääb Alice’i tungivast pilgust välja, mida ta näeb endast suuremana. Tumedaid ja süngeid elemente saab kätte vaid uduselt, kaugusest jäädvustades. Nii keeruline ja samas nii lihtne. Nii siiras kui võimalik.

14.10 Tütar galerii Vesilennuki 24

Kärt Hammeri isikunäitus “Dirty White”

Näituseprojekt käsitleb jumaliku ja ilmaliku intiimset kokkupuudet maapealses taevas. Hammer analüüsib inimloomuse igatsust olla moraalne ja puhas ning annab oma mõtetele ekspressiivselt mõjuva räpase valge kuju. Kärt Hammeri teosed suunavad poeetilisele mõtterännakule pooljumaluse ideedest, heites kõrvale kunsti liigse seletamise ja defineerimise.

14.40 Postiiv galerii Roo 21a

Matias Costa “Tulnuka nahk”

Matias Costa isikunäitus “Tulnuka nahk” on valminud koostöös Hispaania Suursaatkonnaga Eestis. Narva Kunstiresidentuuris valminud seeria on oluline peatükk fotograafi suuremast, Euroopa lähiajaloos toimunud muutusi kaardistavast projektist.

Madridis elav ja töötav Matias Costa on dokumentaalfotograaf, kelle fotoseeriad on uurimused ühiskonna piirialadele jäänud või ununenud kogukondade toimimisest. Costa pole neutraalne vaatleja.. Teemad, mille vastu ta huvi tunneb, on välja kasvanud ja läbi tunnetatud tema enda eluloo keerdkäikudest ja mällu salvestunud valupunktidest.

15.10 Telliskivi väligaleriid Telliskivi 60a/8

Tuuri keskmes on väiksed välinäituste pinnad

Telliskivi Loomelinnaku galeriis on üleval Santa Zukkeri “Mäng” ja Martin Siplane’i “Fassaadid”, Kolme Puu galeriis Eesti puurikanalate olukorrale tähelepanu juhtiv näitus “Appihüüe muutuste järele”. Telliskivi väligaleriis saab näha Ave Palmi tsüanotoopia tehnikal põhinevat isikunäitust “Aeg purjutab põranda all” ja Kuppel galeriis Vivita loovuslabori väljapanekut “Origami elukad”. Tuuri lõpetab Nika Kutsia näitus “Gomi mägi” Street Gallery’s.

Telliskivi Loomelinnaku galerii

Santa Zukker “Mäng”

Martin Siplane “Fassaadid”

Kolme puu galerii

“Appihüüe muutuste järele – elu Eesti puurikanalates”

Väligalerii

Ave Palm “Aeg purjutab põranda all”

Kuppel galerii

Vivita loovuslabor – Orgimi elukad

**Street Gallery **

Nika Kutsia “Gomi mägi”

15.30 Juhan Kuusi Dokfoto keskus Telliskivi 60a/5

“Juhan Kuusi portreed. Lähedalt ja isiklikult.”

Näitus on ajendatud 70 aasta möödumisest ühe tuntuima eesti soost fotograafi sünnist ja keskendub Juhan Kuusi portreedele. Kuigi Juhan ei pildistanud klassikalisi portreefotosid, räägivad tema tundlik pilk ja julgus inimesi ning sündmusi lähivõtete ja intiimse kaamerakontakti kaudu jäädvustada universaalseid lugusid ühiskonnast, ajaloost, inimlikkusest ja inimväärikusest ning nende peegeldustest.