Jutud

Tallinn Music Week 2024 leiab aset 3.7. aprillil. Linnafestivali programm kuulutatakse välja järk-järgult alates veebruarist.

Seni uuri, mis toimus eelmisel aastal:



K, 10.05
N, 11.05
L, 13.05

Põhja Konn (Telliskivi 60a/5)
Tasuta

TMW tasuta avalikud vestlused loovad areeni, kus ideed ja ideoloogiad omavahel sõbralikult ja julgelt põrkuvad.


Kuidas taaskasutus ja kogukondlik mõtteviis kestlikumaks keskkonnasäästuks konventeerida? Kas uuel voogedastusmaastikul saab muusik söönuks ja fänn rõõmsaks? Kas muusikal on sugu? Mis saab, kui sõna saab heli? Tule ja saa teada ning ütle sõna sekka!

Lisaks esitleb Manchesteri punklegend ja kirjanik John Robb oma uut gooti subkultuurist vestvat raamatut ning Laibachi ideloog Ivan Novak tutvustab fotoraamatut, mis sisaldab ennenägematuid kaadreid Sloveenia skandaal-indistriaalgrupist. 

“Jutud” ootavad kaasa mõtlema ja rääkima Telliskivi Loomelinnaku pubis Põhja Konn. Tasuta!

K, 10. mai

16.00–16.20 TMW 2023 avamine!

Tervituskõned:
Kaarel Oja, Tallinna abilinnapea.

Ave Sophia Maria Tölpt, Music Estonia juht

Jaanus Juss, Telliskivi Loomelinnaku asutaja

16.20–16.50 TMW tiim tutvustab festivali programmi 

17.00–18.00 Fairmusi Jutud: muusik söönud, fännid rahul?

Voogedastusplatvormid on päästnud vähemalt osa uue aastatuhande alguse piraatluse laineharjal tasuta triivima läinud salvestatud muusikat. Mullu tõi voogedastus esimest korda üle poole salvestatud muusika pealt teenitud tulust maailmas. Ometi on see jaotus kõvasti superstaaride ja suurte turgude suunas kaldu ning platvormidel seikleb kahtlaselt palju feik-artiste, kellele ei pea autoritasu maksma. Ka publiku ja muusika vaheline suhe on muutunud – näiteks ülipopp TikTok toob miljonite kasutajateni palju nalja ja infot, milles muusika on vaid tükike suurest sotsiaalse kaasatuse puslest.

Millistel platvormidel kohtub aga kuulaja uute ja väikeste muusikaturgude artistidega? Kuidas muusikat ennast – mitte ainult seda ümbritsevat – levitada, kaasates publikut, ent andes ka artistile lootust kestlikumaks ja tulusamaks karjääriks? Kuidas sõltumatud leiblid globaalsete hiidude valitsuse all hakkama saavad? Kus on see paik, kus muusik saab söönuks ja fänn jääb rahule?  

Jutustavad:

Susanna Aleksandra Veldi, Fairmus

Virgo Sillamaa, Eesti Autorite Ühingu juhatuse liige

Karl-Erik Taukar, muusik

Küsib: Merit Maarits, ERR Kultuuriportaali toimetaja

Foto: Vivian Avent

18.00–18.50 Noorte Jutud: Sootuks sootu muusika

Kas muusikal on sugu? Kas muusik peab oma loomingus ja sõnumites väljendama, et on nais- või meesartist võ hoopiskii sooneutraalne? Kas peavoolule  harjumuspärastest normidest kõrvale kaldujad peavad kehastuma oma identiteedi hääletoruks? Kas kvääri-sõbralikud underground-peod ning klubid on ainsad kohad, kus kõik need normidest kõrvale kaldujad saavad end vaba ning iseendana tunda?

Jutustavad:

Gertrud Roos, muusik, ansambel Ruudi

Eke Allikvere, muusik, ansambel su/mi 

Kxster, BÄM!-i korraldaja, koreograaf-lavastaja ja muusik

Küsib: Gregor Kulla, helilooja ja kultuurikriitik

19.00–19.50 Live: su/mi 

su/mi on alternatiivsugemetega elektroonilist indie-poppi viljelev leitud perekond, kelle muusika kannab endas hingestatud sõnumeid, mille eesmärk on maailma mõtestada ning kergemaks ja paremaks muuta., su/mi liikmed on Jan Kuusemets (vokaal), Eke Allikvere (klahvpillid, vokaal, produktsioon), Frederik Welk (sõnad, visuaal) ja Jasper Kisla (kitarr). Laval toetab neid ka trummar. su/mi on koos muusikat teinud kaks aastat ning tänavu märtsis ilmus nende teine EP “Love Declaration”, mille lood käsitlevad vaimse tervise teemasid, rahu leidmist kiires maailmas, elu LGBT-kogukonna liikmena, enese avastamist ja eri tüüpi armastust.


N, 11. mai

18.00–18.50 Kunstijutud: Sõna saavad helikunstnikud (inglise keeles)

Neljapäeval. 11. mail avatakse Telliskivi Loomelinnakus kaks mahukat helikunsti näitust. Telliskivi Loomelinnaku Rohelisse saali loovad seitse Eesti kunstnikku ruumilise helimaastiku koondnimega „Sõna saab heli” ning Loomelinnaku B-hoone koridoris saab kogeda 60-meetrist helikunsti installatsiooni „Aja rajad“.

Sõna saavad nii näituste korraldajad kui ka kunstnikud, kes räägivad, kuidas see kõik teoks sai ja mis üldse on helikunst. 

Panelistid:

Bianka Soe, kunstifestivali “Ma ei saa aru” peakorraldaja

Aivar Tõnso, “Sõna saab heli” kuraator

Raul Keller, “Sõna saab heli” üks kunstnikest

Paul Hauptmeier, “Aja rajad” üks kunstnikest
Martin Recker, “Aja rajad” üks kunstnikest

Moderaator: Kadri Laas EKKAK tegevjuht


L, 13. mai

16.00–16.50 Roheline pealinn (eesti keeles)

Tallinn kannab tänavu Euroopa rohelise pealinna tiitlit. Ühest küljest tekitab see muidugi uhkust, teisalt on see  ka justkui väike avanss, mis loodetavasti innustab meid kõiki loodust säästvamalt ja keskkonda vähem koormates tegutsema. Iga festival ja ettevõtmine jätab mõistagi maha oma keskkonnajalajälje. Kuidas aga taaskasutus, kogukondlik mõtteviis ja meile nii omane looduslähedus teadlikumaks ja kestlikumaks keskkonnasäästuks konventeerida? Vestluseks liitub seltskond tegijaid oma ettevõtmisi läbi roheprisma analüüsima. Juttu jagub kirbuturust ja teise ringi plaadikogumisest sabast-sarveni õhtusöökide ja rohesõnumite kommunikatsioonini avalikus ruumis.

Rääkijad:
Ahto-Lembit Lehtmets, Plaadituru korraldaja
Stella Jänes, Ilma poe esindaja

Margit Aasmäe, Fotografiska Tallinn kaasasutaja
Krista Kampus, Tallinn Euroopa rohelise pealinna 2023 juht

Hannes Praks, Arhitektuurikeskus juht, Kuidas.works asutaja

Moderaator: Kertu Süld, TMW administratiivjuht ja roheinitsiatiivi vedaja

17.00–17.50 John Robb: “The Art of Darkness: The History of Goth” raamatuesitlus ja vestlus (inglise keeles)

Pärast kümmet aastat tööd, lugematuid intervjuusid ja sügavale tumekultuuri sukeldumist, kostitab  Manchesteri muusik ja ajakirja Louder Than War asutaja John Robb põhjalikku kirjateost gooti subkultuurist.  

John käsitleb gooti stiili, muusikat ja klubisid ning seda ümbritsenud ja mõjutanud ajaloolisi, poliitilisi ja ühiskondlikke tingimusi. Ta jõuab oma ajarännakus Rooma Impeeriumi langemise ning Byroni ja teiste romantiliste poeetide pärandini ning kentsakas-õudsete rahvajuttude, 18. sajandi kunsti ja okultismini. Lõpetuseks käsitleb ta Instagrammerite ja suunamudijate gootiilikke selfie’sid ning tumekultuuri heiastusi tänapäeva filmis, kirjanduses ja muusikas. .

Johni jutustamist pikib päringutega luuletaja ja kirjandusajakirja Loomingu peatoimetaja Indrek Mesikepp

Vestluse järgselt saab osta raamatuid ja autorilt autogrammi paluda.

18.00–18.50 “LAIBACH 40 Years of Eternity” – raamatuesitlus ja vestlus Ivan Novakiga (inglise keeles)

Sloveenia skandaalse musuika-ja kunstirühmituse Laibachi  nimi, sümbolid ja esinemised on alati olnud provokatsioon, sest provokatsioon ongi nende kunstiline kreedo. Läbi hoolikalt manipuleeritud etenduste  on nad alati väljendanud oma suhtumist kaasaegsesse maailma. Nende kunst ei ole süütu.

Fotomonograafia Laibachi raudse eesriide taha murdmisest ja lääneilma konsumerismi dekonstrueerimisest on kui road movie nende ajaloolisest 1983. aasta “Occupied Europe”  tuuristt, mida illustreerivad varem avaldamata fotod Austriast, Ungarist, Ida- ja Lääne-Saksamaalt, Poolast, Hollandist ja Inglismaalt. Pea 40 aastat lalevi all peidus olnud fotode autoriks on Laibachiga koos tuuritanud Teodor Lorencic. Tema “fotosüüdistusi”  tuleb lugeda, mitte vaid vaadelda. Need on tõendid dehumaniseerunud maailmast esile kerkinud julgest kunstikontseptsioonist, mille pidurdamatu ja kohusetundlik kommenteerija on mõistagi Laibach. 

Filmikriitik Tristan Priimägi juhib vestlust Laibachi asutajaliikme, strateegia ja teooria rajaja Ivan Novakiga.

Foto: Aron Urb