Kunst

Tallinn Music Week 2024 leiab aset 3.7. aprillil. Linnafestivali programm kuulutatakse välja järk-järgult alates veebruarist.

Seni uuri, mis toimus eelmisel aastal:


K, 10. mai – P, 14. mai

TMW tänavune kunstiprogramm pakub nii Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse (EKKAK) kureeritud galeriide tuuri, helikunsti näitusi koostöös kunstifestivaliga “Ma ei saa aru” kui ka Eesti Kunstiakadeemia (EKA) tudengite valgusinstallatsioone.

TMW 2021. Foto: Diana Paskovich

EKKAK galeriituur

L, 13. mai kl 12–17

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus (EKKAK) korraldab TMW raames spetsiaalse kunstiprogrammiga galeriituuri, millest võtavad osa Tallinna Kunstihoone Lasnamäe Paviljon, Okapi galerii, Positiiv galerii, Temnikova & Kasela galerii, Juhan Kuusi Dokfoto Keskus, Vaal galerii ja Telliskivi Loomelinnaku Roheline Saal. Galeriituuri päeval näeb eriilmelistel näitustel nii Eesti kui rahvusvaheliste kunstnike värsket loomingut. Näitusepaikades toimuvad päeva jooksul tuurid ning on võimalik tutvuda galeristide ja kunstnikega. 

Galeriide vahel liikumiseks tuleb appi tellitud buss. Bussikohtade täitmine toimub iga väljumiskoha ees “kes ees, see mees” põhimõttel. Tuuriga võib liituda päeva jooksul tulles ajakavas märgitud kellaajal kindlasse näitusepaika. 

Galeriituuri päeva kava:

12.00 Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljon (J. Koorti 24)
Kevadnäitus 2023

Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljonis avatakse Eesti Kunstnike Liidu kevadnäitus. Näituse teosed valib žürii 274 taotluse hulgast. Väljapanekul osalevad Eestis tegutsevad kunstnikud 2022. ja 2023. aastal valminud maali, graafika, skulptuuri või installatsiooniga, video ja foto- või digiprindiga. Oma programmi koostades peab Kunstihoone oluliseks kaasaegsust, rahvusvahelisust, kureeritust ning põlvkondadeülesust.

Näitusel toimub eestikeelne tuur.

Lasnamäe paviljon. Foto: Roman-Sten Tõnissoo

13.15 Okapi galerii (Niguliste 2)
Taavi Tuleva isikunäitus „Mõttemustrid“ 

Taavi Tulev loob geomeetrilist täpsusepõhist kunsti, mis on inspireeritud erinevatest teadvuseseisunditest ja läbi piltide on eesmärk ka vaatajas nende tekitamine. Eksponeeritud on nii vanemaid kui ka uuemaid teoseid, läbival kohal on erinevad spiraalsed mustrid.

Taavi on teinud elektroonilist muusikat alates aastast 2000. Lisaks kunstile ja muusikale salvestab loodushelisid ning äsja ilmus talt äikesetormihelidega albub. Ta on loonud ka hulganisti võrdlemisi suurejoonelisi helikujundusi erinevatele muuseumidele ja näitustele. 

Taavi Tulev. Foto: Evert Palmets

14.00 Temnikova & Kasela galerii (Peetri 12)
Sevina Tzanou ja Toni Schmale näitus „Final Fantasy“ 

Kahe kunstniku ühisnäitus “Final Fantasy” lähtub kehalisuse lahtimõtestamisest. Näitusel on esindatud kaks soorolle kritiseerivat kunstnikku: Kreeka päritolu maalikunstnik Sevina Tzanou ja installatiivsete skulptuuridega Saksa kunstnik Toni Schmale. Esmapilgul vastandlikud kunstnikud tegelevad mõlemad kehade ja ihade, jõu, distsipliini, pinge ning lahti laskmise ideedega. Väljapandud teostes on viiteid burleskile ja treeningvarustusele.

14:30 Positiiv galerii (Roo 21a)

Anneli Ivaste ja Kristel Schwede duonäitus ​​„Vaikusest välja voolanud“ 

Näitus mõtiskleb loomeinimeste inspiratsiooni ja ühisloomingu piiride teemal. Avatud meelega igapäevaelu elades näeme, kogume ja talletame teadlikult või alateadlikult erinevaid helisid ja sõnu, värve ja aistinguid, mis segunevad meie siseilmaga. Loomingulise tõuke võib anda tavaline elu meie ümber või eraklik eemaldumine vaikusesse. Need kogetud impulsid käivitavad uue loomeahela.

Tuuril on kohal Anneli Ivaste ja Kristel Schwede.

15.15 Vaal galerii (Telliskivi 60a/5)

Kadri Toomi isikunäitus „Õhulaev ja kasvuhooned“ 

Toom koondab oma näitusel graafikateoseid ja ruumiinstallatsiooni. Esiletavad teosed peegeldavad inimese püüdlust sekkuda looduslikesse protsessidesse, neid ise disainida ja jäljendada. Teosed viitavad otsingulisusele leida midagi enneolematut ja müstilist ning näituseruum muutub simulaakrumiks, mida saadab Johanna Kivimäe helilooming.

15.45 Juhan Kuusi Dokfoto Keskus (Telliskivi 60a)
“Puudutus. Väike foto, suur lugu”

Grupinäituse eesmärk on läbi väikese formaadi rääkida puudutavaid, olulisi ja huvitavaid dokumentaalfoto lugusid. Üllatavaid leide ja ootamatuid vaatenurki pakkuval näitusel osaleb kokku 56 Eesti ja Euroopa autorit, kes astuvad üles rohkem kui 200 miniformaadis tööga. Kuraatoreid huvitas väljakutse, milliseid teoseid fotograafid avalikule kutsungile esitavad ning millist kogemust suudavad väikesed fotod esile kutsuda näitusesaalis. Väljapanekule valitud teemade kaudu heidab näitus valgust rikkalikule inimkogemusele meid ümbritsevas elukeskkonnas, mis kiires maailmas võib sageli tähelepanuta jääda.

Jyri Pitkänen, Moving Landscape, 2022

16.15 Telliskivi Loomelinnaku Roheline Saal
Eesti helikunstnike näitus „Sõna saab heli“

Kunstifestivali „Ma ei saa aru“ raames avatav helikunstinäitus toob Telliskivi Loomelinnaku Rohelisse saali seitse Eesti kunstnikku, kes loovad endise tööstushoone saali ruumilise helimaastiku. Eriilmelised helikunstiga seotud ideed on pandud kõlama tervikliku teosena, mida saab kogeda helisündmustena erinevates ruumipunktides selle sees ringi liikudes. Kuigi näitusel on kesksel kohal helidega seotud tajukogemus, ei ole jäänud tähelepanuta ka kogu keskkonna ühtseks tervikuks siduv visuaalne ilme. 

Näitusel osalevad kunstnikud Raul Keller, Liisa Hirsch, Taavi Suisalu, Sten Saarits, Erik Alalooga, Katrin Enni ja Mari-Liis Rebane.

Näituse kuraator on Eesti alternatiivsete heliilmade spetsialist, muusika- ja helikunstifestivali Üle Heli korraldaja Aivar Tõnso.

Näitus on avatud: N-L 12.00 – 22.00, P 12.00 – 17.00

“Sõna saab heli” Erik Alalooga, The Random Light Orchestra

Kunstifestivali “Ma ei saa aru“ näituste avamised Telliskivi Loomelinnakus

Eesti helikunstnike näitus „Sõna saab heli“
Telliskivi Loomelinnaku Roheline Saal (Telliskivi 60a/5)
N-L 12.00 – 22.00, P 12.00 – 17.00

Kunstifestivali „Ma ei saa aru“ raames avatav helikunstinäitus toob Telliskivi Loomelinnaku Rohelisse saali seitse Eesti kunstnikku, kes loovad endise tööstushoone saali ruumilise helimaastiku. Eriilmelised helikunstiga seotud ideed on pandud kõlama tervikliku teosena, mida saab kogeda helisündmustena erinevates ruumipunktides selle sees ringi liikudes. Kuigi näitusel on kesksel kohal helidega seotud tajukogemus, ei ole jäänud tähelepanuta ka kogu keskkonna ühtseks tervikuks siduv visuaalne ilme. 

Näitusel osalevad kunstnikud Raul Keller, Liisa Hirsch, Taavi Suisalu, Sten Saarits, Erik Alalooga, Katrin Enni ja Mari-Liis Rebane.

Martin Recker & Paul Hauptmeier: “Aja rajad”
Telliskivi Loomelinnaku B-hoone koridor (Telliskivi 60a)
N-L 12.00 – 22.00, P 12.00 – 17.00

Telliskivi Loomelinnaku B-hoone pikas koridoris saab kogeda Saksa kunstnike ja Leipzigi muusika ja tehnoloogia keskuse ZiMMT kaasasutajate duo Martin Reckeri ja Paul Hauptmeieri 60-meetrist helikunsti installatsiooni „Aja rajad“. Kuue meetri kõrguselt metallplaatidele tilkuv vesi koos metalsete elementidega tekitab ruumi sürrealistliku helimaastiku. Mahukas installatsioon viib publiku teekonnale läbi düstoopilise vihmametsa, unenäolise heli, rütmi ja valguse.

Paul Hauptmeier võitis näituse korraldajate tähelepanu 2022. aastal Veneetsia biennaalil, kus ta osales kohaspetsiifilise teosega “Diaphanous Sound”. Ka „Aja rajad“ on loodud spetsiaalselt B-hoone koridori mõõtmeid ja iseloomu arvestades. Lisainfo

Ühe näituse pilet: 4€ / 3€* (*õpilane, õpetaja (ISIC ja ITIC kaardi näitamisel), pensionär, Kunstnike Liidu liige, Ukraina kodakondsusega inimesed).

Perepilet: 10€

Kuni 8-aastane laps ja puudega inimene pääseb näitusele tasuta.

“Sõna saab heli” ja “Aja rajad” ühispilet: 7€ / 5€* (*õpilane, õpetaja (ISIC ja ITIC kaardi näitamisel), pensionär, Kunstnike Liidu liige, Ukraina kodakondsusega inimesed).

Perepilet: 15€

Foto: Ma ei saa aru

Muud näitused Telliskivi Loomelinnakus

Johannes Luik: “Ruum igapäevasusele: Objekt 4 (Lühter)”
Kuppel Galerii (Telliskivi Loomelinnaku õueala)

“Objekt 4 (Lühter)” on osa sarjast “Ruum igapäevasusele”, mis uurib meid ümbritsevate objektide ja ruumi suhet. 

Näitus on TMW ajal avatud ööpäevaringselt

Fotonäitused Fotografiska Tallinnas
(Telliskivi 60a-8)

Miles Aldridge “Virgin Mary. Supermarkets. Popcorn”. Fotod 1999 – 2020
Suurejooneline ja värviküllane näitus, mille autoriks on 1964. aastal Londonis sündinud Miles Aldridge. Tema lapsepõlv ja nooruseag möödusid tuntud Briti staaride keskel, millest tekkis ka huvi ilu, moe, filmimaailma ja sellega kaasaskäiva vastu. Popkultuurist ja  Hollywoodi 50ndate olustikust inspireeritud fotograafi teosed on lavastatud filmilike, suisa sürrealistlikena stseenidena.   

Andres Serrano: “Kurikuulsad”
Näitusel “Kurikuulsad” eksponeeritakse fotosid rassistlikest või rassile viitavatest mälestusesemetest.  Oma näitusega tuletab Serrano meile meelde vana maailma, peegeldades tänaseid mõttemalle. See näitus peaks meie kõigi moraalitunnetuse taju teravdama ja muutma ühiskonda eri tasanditel aktsepteerivamaks.

Snezhana Von Büdingen-Dyba: “Kohtumised Sofiega”
Sügav ja liigutav lugu ema Barbara ja tema Downi sündroomiga tütre  Sofie omavahelisest suhtest. Kunstnik on mitme aasta jooksul fotografeerinud nende lähedast suhet, kui ka seda, kuidas Sofie sirgub naiseks ja kujuneb isiksuseks koos erinevate tõusude ja mõõnadega tema teel. Visuaalselt puudutav lugu lähedusest, soojusest ja sügavast armastusest.

TMW 2023 festivalipassi ja PRO passi või Fotografiskas toimuvate TMW Indie Shuffle ja TMW Kooriühing esitleb: Voices-in-Plugged esitlusõhtute piletite omanikele maksab näituste pääse 10 eurot.

Erandkorras on näitused laupäeval avatud kuni 23, soodushind vahemikus 21–23 8 eurot.


Eesti Kunstiakadeemia (EKA) tudengite valgusinstallatsioonid „Krulli kuma“
11.–14. mai
Krulli kvartal (sissepääas: Kopli 70a)

EKA tudengid avavad valgusinstallatsioonide näituse Kalamajas Krulli kvartalis, mis on nime saanud omaaegselt Franz Krulli metalli- ja masinatööstusettevõttelt, kus toodeti nii  malm- ja terasvalutooteid, aurukatlaid ja vedureid ning ülipoluaarset viinatootmisaparatuuri.  

EKA tudengite valgusinstallatsioonid hingestavad kunagi elus olnud  ja oma peatset uut funktsiooni ootavaid mastaapseid ja sakraalselt mõjuvaid muinsuskaitse all olevaid endise tehase hooneid. 

Krulli kvartal oma põnevas arendusfaasis on ärkamas taas ellu. TMW algusega juhatatakse sisse esimene hooaeg, mil kvartal on oma terviklikkuses üldsusele esmakordselt avatud. Spetsiaalselt Krullile loodud valguse ja heli integratsioonis sünnib kogemus, kus külastaja rändab läbi terve Krulli kvartali ning samal ajal oma elu mälestuste. Nende kuma võtab kuju, imendub, aurab, voolab, lainetab, sillerdab, helgib ja paistab läbi. Unustamatu tuleb ilmsiks, selle hoidja akendesse tekib taas elu. Aegadetagune lugu helendab kui valgusallikas, hoides ja kaitstes nii sisemisi kui väliseid peegeldusi, valgustades põnevat teed tulevikku.

Osalevad tudengid: Kristi Tšernilovski, Caitlyn Kesa, Saskia Krautman, Frank Kuresaar, Karl Perens, Triin Indlo, Madli Rööp, Eva Maria Põldmäe, Triinu Väikmeri, Kadri Vahar, Anna Minchenkov, Aasa Ruukel, Elle Lepik ja Vivian Ilves. Kursuse juhendaja: Elo Liiv

Valgusraja arhitektuurse valgustuse on loonud Kristi Tšernilovski, Elo Liiv, Janno Siil ja Rinald Kodasma

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, TMW, MTÜ Valgusklubi, Bergsi Consult OÜ, Krulli Kvartal AS.

Karl Perens, Saskia Krautman, Frank Kuresaar: “Tunneli lõpp“
Valguse ja heli integratsioonis sündiv kogemus, milles inimene, jõudes tunneli lõpus oleva valguseni, rändab mõne minuti jooksul läbi (terve Krulli kvartali) elu mälestuste. Kogemus algab punasest kumast pika allee lõpus asuvas mahajäetud hoones. Inimese ruumi sisenemisel taandub valgus pimeduse ees ning algab sünd. Läbi elutsükli kirjeldab valgus sünkroonis heliga elu võitlust ja püüdlusi millegi suurema poole, kuni uue tsükli alguseni. Tsükli lõppedes taastub punane valgus ning uus tsükkel algab uue külalise sisenemisega.


Triin Indlo, Madli Rööp: “OV aka ood veele”

Heli: Doris Hallmägi
Vesi. Mitmekülgseim mängupartner.
Võtab kuju, imendub, aurab, voolab, lainetab, sillerdab, helgib ja paistab läbi.
Üks tilk, ning peegelsiledast pinnast kerkib esile rahustav mustrite mäng.


Eva Maria Põldmäe, Triinu Väikmeri: “Vihud”
Krulli kvartali üheks keskseks rajatiseks on endine tootmishoone, mida selle monumentaalsuse tõttu hüütakse katedraaliks. Hoone on kõrgete lagede ja suurte akendega, kuid ruumi mastaapsuse tõttu ei pääse valgus igasse nurka.  Valgusinstallatsioon “Vihud” on inspireeritud lühtrimotiivist ja jumalikust õrnast valgusest – lühtrigrupp on ruumile kohaselt monumentaalne, kuid annab valgust õrnalt peenete vihkudena.


Kadri Vahar, Anna Minchenkov: Safe Space”
Kosmosetekk on õrn, soojust peegeldav kile, mida kasutatakse nii kosmosesüstikute kui ka inimeste soojustamiseks. Ümbritsetuna interplanetaarsetest materjalidest saad sinagi kogeda turvalist ruumi enda sisemisteks ja välimisteks peegeldusteks.


Aasa Ruukel: “Olemas”
Tahes-tahtmata kipub elus ette juhtuma hetki, mil meie sisemine valgus näib hämaram tavapärasest, kas siis meile endile või hoopis välistele vaatlejatele. Kuid mis on näiline, pole ju tegelik ning mis on tuhm, pole veel kustunud. Seniks, kuni oleme olemas, on ka valgus. Ja mine tea – äkki jääb valgus ka siis, kui meid endid enam olemas ei ole.

Katriin Maitsalu, Laura Susanna Lätte, Annika Emilie Viigand: “Pundar”

Helide võnked loovad meie ümber ja sisemuses justkui kookoni, turvatunde puntra, mis viivuks paneb unustama ümbritseva. Ometi põimub seesama pundar meie kõigi sisemuses ebaõiglustundega nautida hea ning ohutu elu vilju ja kogeda rõõmu. Nautigem helide embust ja kogegem nende ilu, kuid aktsepteerigem ka enda hingeelu kogu oma puntras.

Elle Kannike, Vivian Ilves: “Helijõgi”

Kuidas heli tajuda, kui seda ei kuule? Ühed ei kuule sellepärast, et ei saa, ja teised sellepärast, et ei taha. Helijõel peegelduvad ümbritseva looduskeskkonna liikumise, valguse ja varju rütmimängud on katse tajuda heli läbi nägemiskogemuse. Helijõgi ühendab mittekuuljaid kuuljatega, kaasab ja kutsub ühisesse kogemisruumi.

Toetajad: Andres Glass Solutions OÜ, Altarex OÜ

Loodud osana isikunäitusest “Ooterežiimil generaator”.


TMW 2020, Teminkova & Kasela galerii. Foto: Diana Pashkovich