Kunst

TMW Kunst 2021, Kai kunstikeskus. Foto: Diana Pashkovich

Tallinnas

Neljapäev, 5.05

 • Kl 17.00–20.00, Tallinna Neljapäev
  Okapi galerii, Haus galerii, EKA galerii, Juhan Kuusi Dokfoto Keskus, Positiiv galerii, Temnikova & Kasela galerii. Galeriide näitused jäävad avatuks kuni festivali lõpuni.

Narvas

Reede, 6.05

 • Kl 19.30, Graffiti “Erinevad, aga koos” avamine. Esineb meisterjaan
  Linda 6, Narva
 • Kl 20.30, Jaakko Autio heli-installatsiooni “Piiril / Rajalla” avamine Kreenholmis
  Joala 23c, Narva
 • Kl 21.00, EKA ja Viini kunstiakadeemia tudengite koostöönäituse “Where is the body?” tuur
  Narva kunstiresidentuur NART, Joala 18, Narva
 • Kl 22.00, EKA tudengite valgusinstallatsioonide näituse “Piirivalgus” avamine. Esineb Mick Pedaja.
  Vassili Gerassimovi 3, Narva

Laupäev, 7.05

 • 12.00–23.00 Jaakko Autio heli-installatsioon “Piiril / Rajalla” Kreenholmis
  Joala 23c, Narva
 • Kl 22.00, EKA tudengite valgusinstallatsioonide näitus “Piirivalgus”
  Vassili Gerassimovi 3, Narva
 • EKA ja Viini kunstiakadeemia tudengite koostöönäitus “Where is the body?”
  Narva kunstiresidentuur NART, Joala 18, Narva

Pühapäev, 8.05

 • 12.00–23.00 Jaakko Autio heli-installatsioon “Piiril / Rajalla” Kreenholmis
  Joala 23c, Narva
 • EKA ja Viini kunstiakadeemia tudengite koostöönäitus “Where is the body?”
  Narva kunstiresidentuur NART, Joala 18, Narva
TMW 2020, Teminkova & Kasela galerii. Foto: Diana Pashkovich

Tallinna Neljapäev

N, 5.05 kl 17.00–20.00
Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus (EKKAK) korraldab TMW raames spetsiaalse programmi ja pikendatud avamisaegadega galeriiõhtu Tallinna Neljapäev, millest võtavad osa Okapi galerii, Haus galerii, EKA galerii, Juhan Kuusi Dokfoto Keskus, Positiiv galerii ja Temnikova & Kasela galerii. Galeriiõhtul näeb eriilmelistel näitustel nii Eesti kui ka rahvusvaheliste kunstnike värsket loomingut. Näitusepaikades toimuvad õhtu jooksul tuurid ning on võimalik tutvuda galeristide ja kunstnikega. 

Galeriide vahel liikumiseks tuleb appi tellitud buss. Vanalinna galeriide vahel toimub liikumine jalgsi. Bussikohtade täitmine toimub iga väljumiskoha ees “kes ees, see mees” põhimõttel.

Galeriiõhtu kava:

17.00 Okapi galerii (Niguliste 2)
Mick Pedaja “Jäämaailm”

Näitusel saab näha muusiku ja fotograafi Mick Pedaja fototeoseid tema enda loodud helide saatel.

“Viimase aja vaim on olnud jää,” sõnab autor. “Läbi tema olen avastanud, kui imeline ning mitmekesine on loodus. Kui kiiresti ta muutub. Vastavalt asukohale Eestis leiab nii palju erivorme, mida ei jõuaks mitte kunagi kokku jäädvustada. Mõnes rannas muutub pilt iga päev, jääkihid liiguvad, moodustavad kujundeid, värve, kihte, sügavusi, kõrguseid. Teisalt seisab mõne järve jää peaaegu terve talv silmale ühe koha peal, liikumata, vaikselt kevadet oodates ning seejärel sulades jälle veeks, alustades uut tsüklit.”

Tallinna Neljapäeva galeriiõhtu publik saab osa näituse avamisest ja Mick Pedaja muusikalisest etteastest.

17.30 Haus Galerii (Uus 17)
Haus Galerii Kunstioksjoni näitus – KEVAD 2022

Eesti kunstiklassika oksjonid toimuvad Haus Galeriis igal kevadel ja sügisel juba 25. aastat. Tänavune kevadoksjoni näitus tutvustab kolme teostevalikut kolmes näitusesaalis: eraldi on eksponeeritud maalid eesti vanema ja moodsa kunsti klassikast ning graafika ja joonistused. Oksjonid toimuvad 14. 15.ja 16. mail nii galeriis kohapeal kui ka veebiplatvormil.

Tallinna Neljapäeval kõneleb oksjonitest ja teostest galerii kuraator Piia Ausman.

18.15 EKA galerii (Põhja puiestee 7)
“Hindamismaraton”, vabade kunstide tudengite tööd, juhendaja Tõnis Saadoja

Hindamismaraton on EKA vabade kunstide teaduskonna erialahindamiste näituste seeria, kus iga päev on galeriis uus väljapanek. Näha saab kaasaegse kunsti, graafika, installatsiooni ja skulptuuri, maali ja stsenograafia õppekavade töid. 5. mail on galeriis Tõnis Saadoja juhendatud joonistamise kursuse raames valminud teosed. Tegemist oli klassikalise natuurist joonistamise kursusega, mille raames joonistati pikkade sessioonide vältel valdavalt modelle ning lisaks erinevaid seadeldisi. 

Tallinna Neljapäeval tutvustab näitust galerist Pire Sova.

18.45 Juhan Kuusi Dokfoto Keskus (Telliskivi 60a)
Aleksandra Lemke “Meist”

Aleksandra Lemke portreefotonäitus “Meist” loob ruumi kasvamiseks ja avardumiseks. Selles on inimeseks olemise ilu ja elu rikkust. Siin on intiimsust, lähedust ja sildade ehitamist. Siin õhkub austust ja armastust. Siin tekib soov olla ise parem inimene ja aidata kaasa tervema ühiskonna loomisel. Selle näituse eesmärk on võimestada LGBTIQA+ kogukonda, edendada nende inimõiguseid ja suurendada teadlikkust selle mitmekesisusest. Fotodel on Soome inimesed, kes võtavad endale koha ühiskonnas, kuhu nemadki kuuluvad.

Tallinna Neljapäeval tutvustab näitust Dokfoto Keskuse kaasasutaja ja näituse üks kuraatoritest Toomas Järvet.

19.15 Positiiv galerii (Roo 21a)
Martin Siplane “Abstract City”

Arhitektuurifotograafi Martin Siplase erksates värvides kompositsioonid seeriast “Abstract City” (2021) kujutavad hooneid ja linna eripalgelist olemust. Need ei ole tõsimeelselt konstrueeritud vormimängud. Katsetamise rõõm ja ootamatud detailid loovad veidi unenäolise ja lootusrikka meeleolu. Tegu on Siplase esimese isikunäitusuega ja seda saadab Jarmo Kauge loodud helitaust.

Martin Siplane: “Arhitektuur on kui raamistus, mis ümbritseb elu. Kunstiliikidest kõige nähtavam, millest üle ega ümber ei saa, see saadab meid igal sammul.Tugeva tõuke andis arhitektuuri jäädvustamise kirele igavesti arenev linn ehk sellega kaasnev aja terror, mis armutult muudab ja moondab.”

Tallinna Neljapäeval tutvustavad näitust kunstnik ise ja galerist Kristel Schwede.

19.45 Temnikova & Kasela galerii (Peetri 12)
Inga Meldere “Sinine hammas (Õde N)”

Inga Meldere isikunäitus “Sinine hammas (Õde N)” koosneb maalide, graafiliste tööde ja skulpturaalsete esemete sarjast ning ühest installatsioonist. “Sinine hammas (Õde N)” on õde I uus teos, mis põhineb sisemisel seltsimehelikul tungil õde N-i, nüüdseks põhjendamatult unustuse hõlma vajunud keskaegse naiskunstniku meisterlikkust esile tõsta. Õde I on uurinud erksinise lasuriidi lugu, mille arheoloogid leidsid hiljaaegu Saksamaal Dalheimist välja kaevatud 1000-aasta vanuse kolju hambakivist. Radiosüsinikumeetodil dateerimise järgi kuulusid siniseid osakesi sisaldavad hambad 45–60-aastasele naisele, kes oli tõenäoliselt keskaegses nunnakloostris käsikirjade maalija. 

Tallinna Neljapäeval toimub ringkäik näitusel.


Kunst Narvas

R, 6.05 kl 19.30 Graffiti “Erinevad, aga koos” avamine
Linda 6, Narva

Festivali raames luuakse ja avatakse graffiti, mis kannab nime “Erinevad, aga koos.” Kontseptsioon on näidata, et Narvas elab erinevast rahvusest, vanusest, huvidest inimesi, kuid me kõik muudame Narvat paremaks koos. Graffiti loovad kunstnikud ja õpetajad Irina Sopina ja Olga Tjurina ning Narva Kunstikooli õpilased ja vilistlased. Osa neist on graffitid teinud juba nii Narvas kui ka teiste festivalide raames.

R, 6.05 kl 20.30 Jaakko Autio heli-installatsiooni “Piiril / Rajalla” avamine Kreenholmis
Joala 23c, Narva

NARTi residendi Jaako Autio loodud installatsioon on tehtud koostöös mitme Narva ja ühe Soome kooriga. Kreenholmi saali loodud teose kogemiseks läheb külastaja pea 40 kõlari vahele jalutama, saab kuulata igat häält eraldi ja kogeda nende hingamist ja suhtlemist. Helimaastrik on inspireeritud Paciuse viisist, mis on nii Eesti kui ka Soome hümniks, ning tõstatab küsimusi identiteedist, rahvustest ja inimestevahelisest ruumist. Publik juhatatakse installatsiooni juurde Kreenholmi väravast, laupäeval Station Narva lava publik pääseb sinna otse kontserdilt. TMWil on teos esmakordselt publikule avatud, hiljem rändab see NARTi ning seejärel Tartusse Kogo galeriisse ja Soome Porvoo Art Factory’sse.

R, 6.05 kl 21.00 EKA ja Viini kunstiakadeemia tudengite koostöönäituse “Where is the body?” tuur
Narva kunstiresidentuur, Joala 18, Narva

Eesti Kunstiakadeemia ja Viini kunstiakadeemia koostöös sündinud näitus toob kokku maalitudengite tööd. Lilian Hiobi ja Julius Pristauzi kureeritud väljapanek koondab oletusi, väiteid ja küsimusi erinevate kehastumise vormide kohta. Näitusel osaleb 16 noort kunstnikku.

R, 6.05 kl 22.00 EKA tudengite valgusinstallatsioonide näituse “Piirivalgus” avamine
Vassili Gerassimovi 3, Narva

Piirilinn Narva inspireerib arutlema piiri kui kultuuriliselt olulise termini tähenduslikkuse ja metafooririkkuse üle. Piir võib olla kui maha tõmmatud punane joon, okastraadine rada, kõrge müür eraldamaks indiviide, rahvaid, riike, maailmavaateid, elukeskkondi ja väärtusi, aga ka kui energiast tukslev ja erinevusi ühendav sümbioosirikas ala. 

Narva jõgi on piiriks jagatud kultuuridele, sõltumata keelest või rahvusest. Jõe kohal segunevad kõikide heli- ja valguslained üheks vooks. Jõgi ei eralda kahte maad, inimese meel ja vaen eraldab. Narva pole ääreala enne piiri, aga välja valgustatud väärtuslik ala, mille ühendavaks rütmiks on koostöö, kaasamine, kuuluvustunne, koos tegemine ja koos olemine.

Osalevad tudengid: Reena Ailt-Tamm, Piret Potter, Lauri Lest, Katriin Maitsalu, Laura Susanna Lätte, Annika Emilie Viigand, Maris Paal, Elle Kannike, Vivian Ilves, Robin Raspel, Anselm Oja

Kursuse juhendaja: Elo Liiv.

Toetajaid: KULKA, TMW, NART

Lisaks Gerassimovi pargile on kolm EKA tudengite ja kaks kunstnike valgusinsallatsiooni Narva kunstiresidentuuri (Joala 18) ümber.

L, 7.05 EKA ja Viini kunstiakadeemia tudengite koostöönäitus “Where is the body?”
Narva kunstiresidentuur, Joala 18, Narva

L, 7.05 12.00–23.00 Jaakko Autio heli-installatsioon “Piiril / Rajalla” Kreenholmis
Tasuta: 12.00, 13.30, 15.00, 16.30, 18.00
TMW passi või TMW Station Narva lava piletiga:  20.00, 21.00, 22.00, 23.00 

L, 7.05 kl 22.00 EKA tudengite valgusinstallatsioonide näitus “Piirivalgus”
Vassili Gerassimovi 3, Narva

P, 8.05 EKA ja Viini kunstiakadeemia tudengite koostöönäitus “Where is the body?”
Narva kunstiresidentuur, Joala 18, Narva

P, 8.05 12.00–23.00 Jaakko Autio heli-installatsioon “Piiril / Rajalla” Kreenholmis
Tasuta 12.00, 13.30, 15.00, 16.30, 18.00