Kunst

TMW kunstiprogammis näeb nii Eesti kui ka rahvusvaheliste kunstnike näitusi ning toimuvad kunstituurid Noblessneris ja Telliskivi Loomelinnakus


Aivar Tõnso näitus “Heleaine tumeolek”

EKA Galerii
Avamine: N, 3. apr kell 18.00

Näitus avatud: 
N-L, 3.-5. apr 14.00–22.00
P, 6. apr 12.00-–18.00
Kuraatorituur L, 5. apr kell 15.00

ivar Tõnso näitus „Heleaine tumeolek” jätkab tema muusikalisest loomingust välja kasvanud katsetusi helikunsti väljal. Erinevate materjalide kõlakarakterile toetuvale Ebakõlarisüsteemile loodud ruumilise heli näituse eesmärk on nihutada kuulamiskogemuse piire, kutsudes vaatajaid üles mitte üksnes kuulama, vaid ka heliruumi aktiivselt tajuma ja selles osalema. Kindla alguse ja lõputa helikompositsiooni sees on võimalik liikuda ja seda kogeda vabalt valitud kohast.

Kuna Tõnso loomingus on keskseks teemaks heli ja kujutlus, pöörab ta erilist tähelepanu helide karakterile. Ühe viisina unikaalsete kõlade saavutamiseks kasutab ta pidevalt täienevat Ebakõlarisüsteemi, mis on loodud erinevate füüsiliste materjalide baasil nagu nt alumiinium, vask, puit, plastik jne. Erinevalt muusika kuulamiseks disainitud laiatarbekõlaritest ei püüa ebakõlarid võimalikult laia helisagedusspektrit ühtlaselt hästi mängida. Igal kõlaril on oma unikaalne materjali omadustest tulenev toores ja disainimata karakter. Ühtlasi on tegemist ka protsessiga, kus helide abil ergastatud materjalid omandavad uusi, varjatud tähendusi. Nii osutab näitus helide tajumise ja tähelepanu suunamise kaudu kuulamiskultuuri olulisusele tänapäeva mürarikkas maailmas ning sellele, kuidas heli võib kujundada meie arusaama ruumist ja ümbritsevast keskkonnast.

Aivar Tõnso on muusik, helikunstnik ja valdkondadeüleste kultuurisündmuste kuraator. Ta on alates 90ndate algusest tegelenud elektroonilise heliloominguga ja osalenud projektides nagu Hüpnosaurus, Kismabande, Kulgurid ja Ulmer. Olles pikalt seigelnud klubimuusika ja eksperimentaalse elektroonilise muusika äärealadel on ta olnud viimastel aastatel aktiivne nii kunstnikuna kui ka Üle Heli festivali korraldajana helikunsti väljal.


Noblessneri kunstituur

R, 4. apr kell 17.00
L, 5. apr kell 16.00

Alguspunkt: Kai kunstikeskus
Tuuri piletid hinnaga 20 € on müügil veebipoes shop.tmw.ee
TMW passide omanikel tuleb soetada eraldi tuuri pilet.

Avastame Noblessneri piirkonna ajalugu ja külastame Kai kunstikeskust ning kolme kunstigaleriid. Noblessneri kordumatu miljöö loovad kultuurimälestistest ajaloolised tööstushooned, mis räägivad meile nii Eesti omariikluse kui ka majanduse ja kunstilembese kinnisvaraarenduse loo.  

Tuur algab Kai kunstikeskusest muinsuskaitsealuses Noblessneri tehase hoones, mis restaureeriti 2019. aastal. Kai pakub rahvusvahelise haardega näitusi, filmiprogramme ja kunstisündmusi, olles piirkonna kunstisündmuste kese. Sama hoone esimesel korrusel tegutseb 2010. aastal asutatud Temnikova & Kasela galerii, mis on üks regiooni juhtivaid kaasaegse kunsti galeriisid, esindades nii Eesti kui ka rahvusvahelisi kunstnikke. Naabruses avas 2023. aastal oma uksed Tütar galerii keskendudes noorema põlvkonna Eesti kunstnike tutvustamisele nii kodu- kui ka välismaal. Värskelt aastaseks saanud Punctum galerii spetsialiseerub kaasaegsele kunstile, rõhuasetusega fotograafial, esitledes kunstnikke, kes tegelevad tänapäevaste sotsiaalsete ja kunstiliste küsimustega.

Kai kunstikeskus

Flo Kasearu “BANANA – Build Absolutely Nothing Anywhere Near Anyone / Ainult mitte minu tagahoovis”

Kuraator: Kari Conte

Flo Kasearu isikunäitus uurib avaliku ja eraomandi suhete dünaamikat ja kutsub külastajaid mõtlema ja arutlema linnaruumi ja maapiirkondade arengu, avaliku osaluse, kohalike väärtuste ning omandiõiguste teemadel. Näitusel eksponeeritavad installatsioonid, maalid, videod, fotod ja skulptuurid pakuvad külastajatele visuaalseid, helilisi ja käega katsutavaid elamusi kutsudes ühtlasi mõtlema kaasamise, tõrjutuse ja maakasutuse läbipõimunud teemade üle. 

Temnikova & Kasela galerii

Anna Solal, Philipp Timischl, Johanna Ulfsak, Agnes Scherer, Joshua Citarella, Robertas Narkus “Ära võta seda liiga tõsiselt” 

Kuraator: Aleksander Burenkov

Näitus uurib eneseiroonia ja teeseldud iroonia piire, küsides, kas iroonia on tänases kultuuris pelgupaik seisukohavõttude vältimiseks. Tuginedes David Foster Wallace’i tähelepanekutele popkultuuri nihkumisest tõsidusest eneseteadlikku mängulisusse, käsitleb näitus, kuidas uusiroonia hägustab siiruse ja küünilisuse, humanismi ja ükskõiksuse piire. Milline väärtus saaks olla näitusel, mis on nii eneseirooniline, et sellega ei püütagi vaatajale midagi öelda? Või on see praegusele ajavaimule omane teeseldud iroonia, millega varjatakse otseseid väiteid ja välditakse seisukohavõtte? 

Tütar galerii

Siiri Jüris “Sulada su mulda ning ärgata õiena”

Maali, graafilisi elemente ja digitaalseid tööriistu kombineerides loob Siiri Jüris hübriidse visuaalse keele, mis jutustab lugusid emotsionaalsest suhtlemisest, kooseksisteerimisest, kuulumisest ja hoolimisest, aga ka sümbioosist ja lahkhelidest. Autor töötab arhiivimaterjalidega kõrvuti poeetiliste ja filosoofiliste tekstidega, põimides neid allikaid isiklike mälestuste ja ilukirjanduslike narratiividega. Siiri Jürise maalid sünnivad intuitiivse, aeglase ja kihilise protsessi kaudu, milles akrüülmaterjali käsitletakse aktiivse ainena, lastes esile kerkida ootamatutel vormidel ja mustritel. 

Punctum galerii

Julia Valtanen “Mis on tärkamas meie vahel”

Näitusel on eksponeeritud üheksa Julia Valtaneni maali, mis peegeldavad tema ainulaadset stiili ja maalitehnikat. Valtaneni filosoofiline kontseptsioon on sügavalt juurdunud kunstniku holistilises arusaamas inimese sisemaailma ja teda ümbritseva keskkonna vastastikmõjust. See lähenemine käsitleb nähtusi, süsteeme või organisme tervikliku struktuurina, kus kõik elemendid on omavahel seotud ja mõjutavad teineteist. Kunstnik eelistab töötada abstraktse ja kujutava maalikunsti piiril. Tema teosed mõjuvad spontaansete ja impulsiivsetena ning neid iseloomustab vormide ja joonte väljendusrikkus

Telliskivi Loomelinnaku kunstituur

R, 4. apr kell 17.00
L, 5. apr kell 14.00

Alguspunkt: F-Hoone ees
Tuuri piletid hinnaga 20 € on müügil veebipoes shop.tmw.ee
TMW passide omanikel tuleb soetada eraldi tuuri pilet.

Telliskivi Loomelinnakus asub palju eriilmelist loomingut ja omapäraseid galeriisid. Kunstikäigu raames külastame mitmeid Loomelinnaku sise- ja välisruumis asuvaid erineva kontseptsiooni ja põnevate näitustega seotud kohti ja tutvume ka mõne tänavakunsti teosega. Tuuri viib läbi Loomelinnaku sisujuht Bianka Soe.

Väligalerii 

Riina Varol “Fragmendid kollektiivsetest unenägudest”

Unenägusid ja unistusi peegeldava näituse tööd on jäädvustatud aastatel 2016–2024 Pärnus, Tallinnas, Narvas, Nizzas, Napolis ja Procida saarel Itaalias, Nea Styral Kreekas, Vikerkaaremägedes Zhangyes ja Hiinas.Chengdus. .

Riina Varol on kunstnik ja fotograaf, kes keskendub oma loomingulises lähenemises sensoorse taju ja alateadvuse funktsioonide, aga ka animismi ja idamaise filosoofia küsimustele. Varol kasutab oma töödes nii fotograafiat, videot, heli, taktiilsust, lõhna kui kohaspetsiifilisi multimeedia installatsioone.

Kuppel Galerii 

Marta Vaarik ja Viktoria Martjanova “Lilled talle”

Kolme Puu Galerii  

Mikk Olli “Edasi või tagasi?”

Street Gallery

AR Cities x Tallinn

Telliskivi Loomelinnaku Galerii

Sohvi Viik “Pooldumine”

Näitus tõukub “värskest” emadusest. Millised nähtamatud niidid seovad kirjeldamatut õnnetunnet igapäeva rutiiniga? Kuidas psüühika salasopid meisterdavad valmisoleku olukorraga toimetulekuks ja kuidas see muudab rutiini luupivaks argipäevaks. Foto- ja installaatsioonikogumid ühest küljest estetiseerivad banaalset mateeriat (ekskremendid, vannivaht jms) ning teisalt üritavad neid siduda traditsioonilise madonnaliku malbusega.

Sohvi Viik-Kalluste on kunstnik, kes töötab fotograafia-, video-, heli- ja installatsiooni meediumites. Tema fotodes võib leida nii abstraktsust kui kollaaži. 

Kelli Valk “Ära vaata tagasi”

Meie praeguses ärevas maailmas on palju ebakõla. Igaüks püüab muutunud maailmas oma kohta leida. Elu on teekond. Ära vaata tagasi, vaid ikka edas! Meil peaks olema eneses see usk, see seeme, et ka kõige raskematel hetkedel ei ole kõik kadunud, väike palve või soov on seemneks.

Kelli Valk on olnud näitusetegevusega aktiivne nii Eestis kui ka välismaal, teostades isikunäitusi ja võttes osa arvukatest graafikakunsti ühisprojektidest. Ta  on olnud Eesti Entsüklopeediakirjastuse kunstiline toimetaja ning pikaaegne õppejõud Eesti Kunstiakadeemias. Eesti Vabagraafikute Ühenduse ja Eesti Kunstnike Liidu liige.

Väligalerii, Kuppel Galerii, Kolme Puu Galerii ja Street Gallery asuvad õuealal ja külastatavad ööpäevaringselt.

Telliskivi Loomelinnaku galeriid on avatud E-R kell 11-19 ja L-P kell 11-17.
telliskivi.cc 

Juhan Kuusi Dokfoto keskus 

“Ingerlased – peidetud lood”

Näitus põhineb suures osas ingerisoome ajakirjanike, isa ja tütre Lea ja Santeri Pakkaneni teekonnal oma juurte juurde, milles neid saatis inimõiguste teemadele keskendunud hinnatud Soome tippfotograaf Meeri Koutaniemi. Koos reisisid nad Ingerimaal ja Venemaal endiste vangilaagrite asupaikades ja väljasaatmiskohtades ning materjali põhjal valmis näitus 2020. aastal Soome Rahvusmuuseumis. 

Juhan Kuusi Dokfoto Keskuse ja Soome Instituudi koostöös valminud näitusel kasutame osalt sama materjali, kuid väljapanek sisaldab rohkelt ka varem avaldamata töid. Spetsiaalselt on näituse jaoks valminud videointervjuud Eestis elavate ingerisoomlastega, mis annavad ingerisoomlusele tänapäevase vaatenurga.

Vaal galerii 

Rühm T 35 Vaal “Määrdunud lumi”

Kunstnikud: Raoul Kurvitz, Urmas Muru, Peeter Pere

Kuraator: Eha Komissarov

27. aprillil 1990 võis õhtutundidel näha Väike-Karja tänaval rahvahulka, kes püüdis siseneda suurde majja ühest kitsukesest uksest. Toimus Eesti esimese erakapitalil põhineva kunstigalerii VAAL avamine. Soomest hangitud galeriivalgustust ning avanäitust: Rühm T kolme juhtivkunstniku Raoul Kurvitza, Urmas Muru ja Peeter Pere loomingut.

35 aastat hiljem on Vaal kutsunud oma tähtpäeva tähistama sama seltskonna, Rühm T, kes tookord žongleeris  ekspressionismi mõistega, astus sisuliselt välja valitseva kunstikaanoni vastu ja oli relvastatud transtsendentaalse spekulatiivse filosoofiaga, mis võimaldas neil valida, organiseerida ja tõlgendada oma sensuaalset kogemust.

Vaala sünnipäeva-näitusel esitavad Rühm T kunstnikud retrospektiivse osa kõrval ka oma uusimat, kaasaegset loomingut.

Fotografiska Tallinn näitused

„Läbi Elliott Erwitti mänguliste silmade“

Fotokunsti korüfee Elliott Erwitti (1928–2023) retrospektiivnäitus seikleb läbi Erwitti seitsme loomekümnendi fotograafias ja toob esile mängulised argihetked, humoorikad vaatenurgad ja sügavustesse kiikavad mõtisklused. 

Erwittil oli haruldane võime olla õigel ajal õiges kohas ning tema pildikeelt kannab nõtke esprii, tänu millele talletus fotodele argielu soojus, mängulisus ja emotsioonirikkus. Näitusel on tema kultuslikud mustvalged fotod kõrvuti vähem tuntud töödega, ühtaegu on esindatud ka tema varased ülesvõtted 1949. aastast ja hulk värvifotosid hilisest loomeperioodist.

Lembit Peegel “Peegel/Pildis”

2025. aastal kannab Tallinn Euroopa spordipealinna tiitlit ning sel puhul tõmbas dressid selga ka Fotografiska, avades legendaarse spordifotograafi Lembit Peegli näituse „Peegel/Pildis“.

Sissevaade  Peegli loomingusse edastab kõnekatel ja mõjusatel fotodel osa Eesti spordikultuuri loost aastatest 1970–1990, sekka kilde hilisematest spordihetkedest. 

Ajastuomaste spordialade tiitlivõistlustel ja rahvaspordisündmustel sündinud mustvalged pildilood kõrvutuvad sinimustvalgete võiduhetkedega taasiseseisvunud Eesti esimestelt olümpiamängudelt, mis aitasid raamistada riigi eneseusku ja tõusu. Jõu-, mõtte-, võimlemis- ja meeskonnaspordi möödunud ajad tulevad lopsakas nüansirikkuses esile ajastutruudel kaadritel ja vahetute emotsioonide najal.

Feng Li „Valged ööd imedemaal“

Hiina uusaastaga avanes Fotografiskas fotokunstniku Feng Li näitus „Valged ööd imedemaal“, mis kutsub kogema tänapäeva ühiskonda läbi sürrealistliku vaatemängu. Rahvusvaheliselt tunnustatud tänava- ja moefotograaf on kujundanud välja omanäolise visuaalse keele – ühiskonnas, kus pildistamine on üldlevinud, paistavad tema fotod silma ainulaadse võimega nautida irooniat ja tõsta esile igapäevaelu koomilisus. Seeria  tegevustik toimub tänapäeva linnade taustal: kesksel kohal on tänavate räsitud, räpane ja häbematult kunstlik mängumaa, mis tavaliselt nutitelefoniga tehtud fotodelt välja lõigatakse.

Foto: Diana Didyk

Vaata pilte eelmistest aastatest:

TMW Kunst 2024
TMW Kunst 2023
TMW Kunst 2022
TMW Kunst 2021
TMW Kunst 2020
TMW Kunst 2019
TMW Kunst 2018

Foto: Monica Mustjõgi

Liitu uudiskirjaga

Olge kursis viimaste Tallinn Music Weeki uudistega