Tallinn Music Week toetab inimkeskset linna koos Viru Keskuse, Telia ja teiste partneritega

05 aprill 2018

Käesoleval nädalal Tallinnas toimuva festivali Tallinn Music Week (TMW) üks läbivaid teemasid on inimkeskne linn, milles on ruumi loovusele, innovatsioonile ja mitmekesisele ettevõtlikkusele. Alates tänasest, neljapäevast 5. aprillist kuni pühapäeva, 8. aprillini on Viru ringil nähtav kunstiinstallatsioon, mis suunab tähelepanu faktile, et järgneva paari aasta jooksul hakkab Tallinna kesklinn elama läbi peatänava ümberehitusest tulenevat transformatsiooni.

Tallinna südalinn saab 2020. aastaks uue ilme, kui Pärnu maanteed ja Narva maanteed ühendavast Tallinna Peatänavast saab inimkeskne, turvaline ja põnev keskkond nii jalakäijatele, ratturitele kui ka ühistranspordi ja autoga liiklejaile. See muudab linna toimimismustrit nii linnakodanike kui peatänavaga külgnevate ettevõtete jaoks.

„Olles end mõtestanud linnafestivalina, tajume muutusi ja arengumustreid linnas üpris lähedalt. Festivalina ei ole meie eesmärk mitte vaid meelelahutus kord aastas, vaid tahe ja soov koos tiimi, partnerite ja ka festivalikülalistega linna arengus kaasa rääkida,“ kommenteerib festivali peakorraldaja Helen Sildna. „Peatänava projekt on minu arvates julge ja tulevikkuvaatav samm sisukama ja inimkesksema linnaruumi suunas, usun, et üks sümboolsemaid ja nähtavamaid muutusi Tallinna linnaruumis järgneval aastakümnel. Sel põhjusel tahame linnafestivalina sellele tähelepanu osutada.”

Tallinna linnapea Taavi Aas osutab, et Tallinna linnasüdame muutumine tähendab muutuvat mõtteviisi. „Mitte väga ammu kuulus Vabaduse väljak autodele, nüüd on see jalakäijate päralt ja see meeldib inimestele. Inimkesksem linnasüda annab uusi võimalusi ettevõtlusele ja kultuuriüritustele. Kohe 800-aastaseks saav Tallinn peab end samaaegselt uueks looma ja kaitsma väärtuslikku vana.”

Viru Keskuse juhatuse liige Ants Vasar: „Lähiaastatel on avanemas ainukordne ajaline aken, mil eeskätt südalinnas on korraga aset leidmas märkimisväärsed muutused ja arengud. On oluline neid läbi viies hinnata kõiki aspekte ja väärtustada kodanike, erinevate huvigruppide ning algatuste ja ettevõtete valmidust koostööks linnaga, et ühiselt sünniks inimkeskne, inimsõbralik ja väärikas piirkond.”

TMW koos partneritega toob inimkeskse linna sõnumid publikuni läbi avaliku vestluse ja kunstiinstallatsiooni Viru ringil. 5.–8. aprillil on Viru ringil nähtav kunstiinstallatsioonide projekt, mis kujundab Viru väljakust festivali peaväljaku. Väljaku südames on arhitektide Sille Pihlaku ja Siim Tuksami loodud taaskasutatud digitihnik, ÖÖD peegelklaasist disainmaja, kuhu neljapäevaks ja reedeks kolib hommikuprogrammi tegema raadiojaam MyHits, ning puuistikud, mis kaitsevad Hollandi riigi poolt Eestile 100 aasta juubeliks kingitud tulpe. Viru ringilt Mere puiesteele keerates leiab Vene Kultuurikeskuse kõrval paiknevast Kanuti aiast skulptor Elo Liivi juhendamisel EKA kunstitudengite poolt valminud valgusinstallatsioonid.

Peatänav

Laupäeval, 7. aprillil ajavahemikus kell 16.30–20.30 on autoliiklus Viru ringil piiratud, kuid trammid ja bussid sõidavad plaanipäraselt. Kell 13 teavitab TMW avalikkust Viru ringil toimuvast aktsioonist ja üllatuskontserdist. Festival soovitab laupäeval kesklinnas liigelda jala, jalgrattaga või ühistranspordiga.

Laupäeval kell 16 toimub avaliku vestlussarja TMW Jutud sarja raames TMW popup-baaris Disaini- ja arhitektuurigaleriis vestlus teemal „Tuleviku Tallinn ja peatänav”. Avatud on arhitektuuribüroo Kavakava Tallinna Peatänava makettide näitus.

Peatänava visioonikonkursi mõlemad etapid, nii peatänava kui sellega külgneva piirkonna konkursid, toimusid 2016. aasta jooksul. Esimesed tulemused linnaruumis valmivad 2018. aastaks. Kopenhaageni, Malmö, New Yorki, Lubljana, Göteborgi, Strasbourgi jt maailma linnade näited kinnitavad, et linnaruum saab uue elu, kui aastakümneid autostatud magistraali asemele luua inimkeskne, turvaline ja kvaliteetne keskkond elava tänavakultuuri ja -äri arenguks.

Peatänav

„Toetame inimkeskset linna” aktsiooni toetaja ja põhipartner on Viru Keskus. Aktsiooni on kaasatud ka festivali põhitoetajad Telia, Nordic Hotel Forum ning Eesti Meedia. Viru ringi installatsiooni autorid: Sille Pihlak, Siim Tuksam, Ott Kangur, Ööd maja

Installatsiooni ülesehitus: Cuu Club. Liikluse sujuva kulgemise ja laupäevase ümberkorralduse tagab Ramudden OÜ, turvalisuse Meeskond Security OÜ.

Peatänav ametlik infokanal

Avalda arvamust AvaLinn äppis

Peatänav võidutöö

Asukoht: Viru väljak, Narva mnt ja Pärnu mnt Tallinnas

Tellija: Tallinna Linnavalitsus

Arhitektuurikonkurss: 2016, I koht

Töögrupp: Toomas Paaver (Linnalahendused), Indrek Kustavus (Extech Design), Siiri Vallner, Indrek Peil, Kristel Niisuke, Valdis Linde, Riin-Kärt Ranne (Kavakava)