Möödunud nädalal toimunud Tallinn Music Week kogus 18 814 külastust

OneDa, TMW 2025. Foto: Maria Tyutina
Tänavusel sündmusel käsitleti muusika kultuurilist, ühiskondlikku ja majanduslikku rolli
- 3.–6. aprillil toimus Tallinnas 17. korda rahvusvaheline muusika- ja linnafestival ning muusikatööstuse konverents Tallinn Music Week (TMW).
- TMW muusikafestivalil esines 217 artisti 36 maalt ning konverentsil 163 muusika- ja kultuurivaldkonna professionaali kogu maailmast. Kokku kogus festival 18 814 külastust.
- TMW tänavused fookusriigid olid Ukraina, Kanada, Rootsi, Soome, Poola, Taiwan ja Baltimaad.
- Järgmine TMW festival toimub 9.–12. aprillil 2026. Soodushinnaga TMW 2026 passid on kuni 30. aprillini müügil TMW veebipoes.
17. korda toimunud “uue muusika ja homsete mõtete festival” TMW täitis Tallinna kogu maailma muusikaga ning arutlustega muusikatööstuse oleviku ja tuleviku üle ning tutvustas meie linnakultuuri Telliskivi Loomelinnakust Koplini ning Nordic Hotel Forumist Paavli Kultuurivabriku ja Noblessnerini. Tänavuse festivali fookusriigid olid Ukraina, Kanada, Rootsi, Soome, Poola, Taiwan ja Baltimaad.
Eesti Vabariigi viies president ja Eesti Olümpiakomitee president Kersti Kaljulaid rääkis 4. aprillil Nordic Hotel Forumis TMW konverentsi avakõnes sellest, kuidas muusika ja kultuur aitavad keerulisel ajal hirmudega toime tulla.
“On hästi oluline, et me ei vaata mööda väljakutsetest, millega peame ühiskonnana silmitsi seisma. Kultuur aitab meil hirmudega tegeleda. Siin, Eestis, NATO idapiiril ning Ukrainas, Taiwanis, Kanadas ja Taanis.” Rahvusvahelise kultuurisektori esindajate poole pöördudes ütles Kaljulaid: “Olen tänulik, et olete kogunenud Tallinna, et luua koos uusi lahendusi, mis aitavad meil ühiskonnana toime tulla. Et majandusinimesed ja mina saaksime omakorda aidata analüüsida kultuuri mõju ja väärtust nii, et ka pangad ei näeks teid kui riski, vaid selle positiivse mõju väärilist investeeringut, mida ühiskonnale pakute.”

Kultuuriminister Heidy Purga tsiteeris oma avakõnes kirjanik Arvo Valtoni öeldut: “Head muusikat kuulates saab hingelt paremaks, head maali vaadates ilusamaks, kuid head raamatut lugedes saab mõne aasta nooremaks”. Minister lisas: “Tallinn Music Week toob kokku ideed ja inimesed, kes julgevad luua, unistada ja tegutseda. Mul on hea meel näha, et TMW on oma missiooni üha laiendamas, pakkudes ruumi aruteludeks, mis on olulised mitte ainult muusikasektorile, vaid kultuurile ja ühiskonnale tervikuna.”
Ka Ukraina suursaadik Eestis Maksim Kononenko toonitas oma avakõnes kultuuri olulisust vastupanus: “Kultuur ja kunst on vabaduse, meie murdumatu vaimu alus, aga ka võimsad relvad ükskõiksuse vastu. Ukraina artistid mitte ainult ei jää sõjas ellu, vaid nad ka loovad. Seda tehes kaitsevad nad midagi enamat kui iseennast. Ukraina ei kaitse mitte ainult oma territooriumi, vaid ka oma häält – selget, tugevat ja alistamatut. Ukraina muusikute osalemine Tallinn Music Weekil koostöös meie Eesti ja Euroopa sõpradega on midagi enamat, kui esinemine. See on solidaarsusakt – hetk, mil Eesti, Euroopa ja kogu maailm on tunnistajaks meie vastupanuvõimele.”
Tallinna linnapea Jevgeni Ossinovski tervitas festivali esinejaid, külalisi ja partnereid TMW avavastuvõtul Von Krahlis neljapäeval, 3. aprillil, öeldes: “Muusika on üks eriline inimloomingu vorm, mis ühendab inimesi üle kõigi piiride. Tallinn Music Weeki missiooniks on olnud mitmekesisus, avatus, demokraatia. Praegusel kapseldumise ajastul on see eriliselt oluline.”
Avavastuvõtul anti üle rahvusvahelise võrdõiguslikkuse algatuse Keychange inspiratsiooniauhind, mille pälvis Berliini kultuuriaktivist Nicky Böhm, kogukonnaraadio Refuge Worldwide sotsiaalkunsti projektijuht ja saatejuht.
3.–-5. aprillil toimunud TMW muusikaprogrammis esines 217 artisti 36 riigist Euroopast Kanadani ning Aafrika diasporaast Taiwanini. Žanriülene programm ulatus pärimusest digipopini, jazzist metalini ja koorimuusikast etenduskunstini. Festival tegi kummarduse ka tänavu 90. juubelit tähistavale Arvo Pärdile. Oma muusikaõhtuid korraldasid teiste seas Viljandi pärimusmuusika festival, Võnge Festival, Eesti muusikaorganisatsioonid Jazzliidust Fenno-Ugria Seltsi, Raskemuusika Liidu, Funk Embassy ja Kurvad Uudised plaadileiblini. Väliskuraatoritest olid esindatud teiste seas Euroopa juhtiv klassikalise muusika esitlusfestival Classical:NEXT, Rootsi talendiplatvorm ÅÄÖ…Sounds Swedish, kultuuripealinn Oulu2026 koos eesti klubifestivaliga unda ning Hollandi agentuur Yugofuturism.

4. ja 5. aprillil Nordic Hotel Forumis toimunud TMW konverentsill ja PRO-programmis osales ligi 1300 muusikatööstuse professionaali üle maailma. Konverentsil esines üle 160 muusika- ja kultuurivaldkonna spetsialisti ning teerajaja kogu maailmast. Kõnelejate seas olid The Human League’i ja Heaven 17 asutajaliige Martyn Ware, Rammsteini Euroopa promootor Scumeck Sabottka, Euroopa juhtiva esitlusfestivali ESNS tegevjuht Anna van Nunen, Taiwani World Music Festivali programmijuht Peiti Huang, Soome muusik ja helilooja Kimmo Pohjonen, A Greener Festivali (AGF) kaasasutaja ja juht Claire O’Neill, Eesti muusikatööstuse legend Jüri Makarov, Euroopa parlamendi liige Urmas Paet, Live Nation Baltikumi juht Eva Palm, muusikud Mari Kalkun, Karl Killing jt. Festivali olid kajastamas ligi 150 ajakirjanikku, sealhulgas Euroopa riiklikest ringhäälingutest, muusika- ja üldhuvi kanalitest Euronews Culture, The Guardian, Louder, Electronic Sound, Jazzwise jpm.
Festivali raames avalikustasid oma tulevikuplaane sel aastal esimest korda toimuvad Riga Music Week ja Music Week Poland ning teist korda Soomes toimuv WOMEX Tampere. Tulevast kultuuripealinna aastat tähistas Oulu2026 koostöös eesti klubikultuuri festivaliga unda.
Teist korda annab TMW partner Telliskivi Loomelinnak koostöös Selektor Studioga välja ainulaadse stuudioauhinna TMW 2025 artistile, kes on huvitatud oma uue muusika salvestamisest Telliskivi Loomelinnakus. Lisainfo
TMW linnafestival viis varakevadises Tallinnas avastusretkedele kunsti- ja toidumaailma, kutsus osa võtma avalikest aruteludest, laste- ja noortefestivalidest ja Plaaditurust ning külastama Arvo Pärdi Keskust Laulasmaal.
TMW 2025 numbrites
217 artisti 36 maalt
163 konverentsi kõnelejat
1297 PRO delegaati / muusikatööstuse esindajat
28 kontserdi- ja klubiõhtut
18 814 festivalikülastust
Järgmine TMW festival toimub tuleva aasta 9.–12. aprillil.
TMW 2026 passid on müügil festivali veebipoes. Kuni 30. aprillini maksab festivalipass 49 eurot ning PRO pass (konverentsi- ja festivalipääse muusikatööstuse professionaalidele) 125 eurot.
TMW 2025 ja 2026 PRO passi omanikud saavad tänavuse konverentsi paneele TMW PRO platvormil järelvaadata alates järgmisest nädalast.
TMW 2026 esinemisavalduste vastuvõtt algab TMW kodulehel 15. aprillil.

TMW 2025 festivali korraldasid Muusikanädal MTÜ ja Shiftworks koos paljude programmipartnerite ja -kuraatoritega.
TMW strateegiline partner muusikavaldkonnas oli Music Estonia. Suurtoetajad olid PLG Group, Nordic Hotel Forum, Telliskivi Loomelinnak ja Viru Keskus, partnerid Go Travel, Go Hotel Shnelli, MyFitness, Briti Nõukogu, Tallink Hotels, A. Le Coq, SÜNK, Valge Klaar, Woolish, Tallink, Selver, Kai Kunstikeskus ja EKKAK, PROTO avastustehas, Põhja-Tallinna Noortekeskus, e-Residentsus, Sorainen. Rahvusvahelised partnerid olid Kanada Suursaatkond, Women in Music Canada, Mundial Montreal, Talentcoach, Oulu2026, WOMEX Tampere, Ukraina Instituut, Music Export Ukraine, Music Week Poland.
Meediapartnerid: Postimees, Raadio 2, Radio Helsinki, Bobe.me
Festivali toimumist toetasid Kultuuriministeerium, Tallinna linn, Kultuurkapital, Visit Estonia, Visit Tallinn ja UNESCO muusikalinn Tallinn.
Euroopa Ühtekuuluvuspoliitika fond toetas TMW turundustööd, mis tutvustab Tallinna ja Eestit kui atraktiivset kultuuriturismi sihtkohta.
Muusikafestivali Eesti kuraatorid: Art of Mosh, Backstage Records, Damn.Loud, Dark Disko, Dreamscape Festival, Eesti Jazzliit, Eesti Kooriühing, Eesti Raskemuusika Liit, Fenno-Ugria Selts, Funk Embassy, HUNGR, JV Production, Klubi HALL, Kurvad Uudised, OOPUS, Paavli Kultuurivabrik, Reivile Minuga, Roots Session, Station Narva, UNESCO muusikalinn Tallinn, Uus Laine, Viljandi pärimusmuusika festival, unda, Võnge Festival
Väliskuraatorid: Blowup festival, Classical:NEXT, Cindy & Kate – Baltikumi kultuuriklubide ja artistide tugivõrgustik, Oulu2026 – Euroopa kultuuripealinn, The Women in Music Canada, Mundial Montreal ja Estonian Music Week, Wind Music, Yugofuturism üritustesarjaga Vikendica, ÅÄÖ…Sounds Swedish
Linnafestivali partnerid: Arvo Pärdi Keskus, Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus, Kai kunstikeskus, Plaaditurg, Terminal Records&Bar, PROTO avastustehas, Põhja-Tallinna Noortekeskus, Viru Keskus
Konverentsikeskus: Nordic Hotel Forum
Muusikafestivali toimumispaigad: D3, Erinevate Tubade Klubi, F-Hoone Must Saal, Fonoteek, Fotografiska Tallinn, HALL, HUNGR, Kivi Paber Käärid, Paavli Kultuurivabrik, Telliskivi Roheline Saal, Uus Laine, Von Krahl
Kunstigaleriid: EKA Galerii, Kai kunstikeskus, Tütar galerii, Temnikova & Kasela galerii, Punctum galerii, Juhan Kuusi Dokfoto Keskus, Fotografiska Tallinn, Vaal galerii, Telliskivi Loomelinnaku galerii, Telliskivi Loomelinnaku väligalerii, Kolme Puu Galerii, Kuppel Galerii, Street Gallery
Linnalavad: Viru Keskus, Nihe, Terminal Records&Bar
Maitsed restoranid: Aarde Pagar, F-hoone, Fika – Leib ja Kohv, Fotografiska Tallinn, Karjase sai, LEE Brasserie, LORE bistroo, Mikkeller Tallinn Old Town, Nihe, Noho, PROTO kohvik, SAI! (Kurja Koera Võiku), SANGA, SLAVA Resto, The Kurze, TURBO, Viru Toidutänav, VLND Burger, ÜLO
Tehnilised partnerid: Backstage Records, RGB Baltic, Sonorus, Strikken, Soundhouse, Akustik Audio, Stereo Sound, Meeskond, Funrent
TMW koduleht ja DigiPRO platvorm: Raik Ilves
Visuaalne identiteet ja disain: Vello Lutter ja Uku-Kristjan Küttis (AKU Collective)
TMW on rahvusvahelise muusikakonverentse ja talendifestivale ühendava föderatsiooni FoMC asutajaliige, Euroopa talendivahetusprogrammi European Talent Exchange liige ning ülemaailmse soolise võrdõiguslikkuse algatuse Keychange ja Euroopa globaalmuusika platvormi UPBEAT partnerfestival.