Noorte loomehäki võitjad: kogemuslood, heade harjumuste kujundamise äpp ja audiovisuaalsed rännakud
7.-9. mail esimest korda TMW, Infohundi ja partnerite koostöös toimunud noorte loomehäkk täitis virtuaalselt kogunenud osalejate, mentorite ja korraldajate nädalavahetuse lennukate ideede ja vestlustega selle üle, kuidas noored ise saaksid vaimse tervise probleeme loovate lahendustega leevendada.
45 osalejat vanuses 14–24 kohtusid enam kui 30 mentori ja juhendajaga, kes aitasid ideede idud kasvama panna, et neist parimatega suve jooksul edasi töötada ja valmivaid projekte sügisel TMW festivalil esitleda. Võitjana väljus kogemuslugude jagamise lahendus “Pöördepunkt”. Korraldajate ja toetajate lemmikute seas olid murejagamise podcast, vaimse tervise harjumusi arendavad ja rahutus linnaruumis rahu pakkuvad lahendused ning audiovisuaalne rännak.
“Mõned ideed ja teemad lihtsalt on õhus ning kui õiged inimesed ja organisatsioonid teineteist leiavad, saavad need teoks. Noortehäki puhul just nii juhtuski,” võtab ürituse kokku TMW festivalijuht Pärtel Soosalu. “Kohe, kui noored esimest korda oma ideid esitlesid, sai selgeks, et oleme panustanud õigele asjale. On väga hea meel, et saame TMW-ga niivõrd oluliste teemade lahendamisele kaasa aidata.”
Tegus nädalavahetus
Loomehäkk rullus lahti Discordi vahendusel ja tehnilise lahendusega aitas MTÜ APT Game Generator. Mentoritena osales lai valik eri valdkondade spetsialiste muusikast kujutava kunsti, disaini, teatri, kirjanduse ja infotehnoloogiani. Esindatud olid ka vaimse ja füüsilise tervise spetsialistid, noorsootöötajad ning keskkonnahoiu ja ettevõtluse asjatundjad.
Reede õhtul algas häkk probleemide ja seejärel nende võimalike lahenduste arutlustega. Oma ettepanekud lahendust vajavatest probleemidest tegid ka ürituse toetajad Telia ja Viru Keskus. Esimese vooru lõpuks kogunes 12 ideed, millest omakorda koondusid osalejad 5 rühma. Laupäeval jätkasid tiimid lahenduste arendusega, mida pühapäeval 3-minutiste videoklippidena esitleti. Terve protsessi juures osalesid juhendajad Kai Isand, Ede Schank Tamkivi ja Leene Künnap, ning mentorid, kes said vastavalt oma valdkonnale tiime aidata Discordi vahendusel suheldes. Juhendajad ja mentorid pidasid mõlemal päeval ka omavahelisi arutelusid sellest, kuidas ja milliseid tiime nõustada.
Laupäeva õhtul võtsid toimeka päeva IDA Raadios kokku Priit Parro ürituse algataja Infohundi poolt ja häkatoni moderaator Kai Isand. Saatekülalisteks olid ka juhendaja ja mentor Ede Schank Tamkivi ning iga tiimi esindajad, kes kirjeldasid oma projekte. Päeva lõpumuusika valis Modern Disease. Kuula IDA saadet järele.
Vahepaladena tööle pakkus osalejaile lõõgastavaid häälestamise sessioone peaasi.ee vaimse tervise nõustaja Minna Sild ja Eesti Noorte Vaimse Tervise Liikumise esindaja Hedvig Madisson. Häkkijaid tervitas ka räpipoeet EiK, kes innustas noori, rääkides oma kogemustest vaimse tervise teemal.
Kogu tegevust hoidsid tasakaalus lõuna- ja liikumispausid. Laupäevaks valmistasid virtuaalsel lõunapausil sööke Kuressaare Gümnaasiumi huvikooli Inspira kokandusringi õpilased koos oma juhendaja Kristin Lauriga ja pühapäevaks valmistas õpetuse lihtsatest suupistetest Merle Vaha Saaremaalt. Ka laupäevane liikumispaus ja tervitus tulid Saaremaalt fitness treeneri Marlen Heldemeele poolt.
Tulemused ja võitjad
Häkatoni lõpus valis žürii valminud esitlustest parimad. Võitjana väljus esitlus “Pöördepunkt” (Instagramis: @noorelt.noorele), mis räägib kogemuslugusid hetkedest, mil raske olukord pöördus positiivseks, andes võimaluse ka teistel noortel oma lugusid jagada. Tiimiliikmed said auhinnaks Viru Keskuselt kinkekaardid, Telialt kõrvaklapid, ja TMW passid. Tiimi moodustasid Karolin Eks, Kelli Tõnurist, Tobias Nurmsalu, Hanna Brigita Kört ja Marion Demus.
Teise auhinnalise koha pälvis projekt “RU:M”, mis pakub rahustavat oaasi rahutus linnaruumis. Ühtlasi valis projekti oma lemmikuks Viru Keskus ja jätkab noortega suve jooksul koostööd. Tiimiliikmed said auhinnaks Viru Keskuselt kinkekaardid ja Telialt kõlarid. Osalejad: Ingel-Kristen Veevo, Anni Laanejõe, Jakob Lille, Kristjan Puidak, Sirli-Marit Sikka, Minni Tang.
Ürituse toetaja Telia valis edasiseks koostööks kaks projekti:
“Nututuba”: noortele suunatud ja juhitud vaimse tervise teemat käsitlev podcast/raadiosaade, külalisteks vaimse tervise valdkonna spetsialistid ja kuulajad, kes saavad oma muredega helistada ja neid arutada. Tiimiliikmed said auhinnaks Telialt akupangad. Instagramis: @nututuba. Osalejad: Paul Falk-Pärl, Elisabet Kokk, Marii Soots ja Katre-Maris Veskimägi.
“Saad hakkama!”: Instagrami inspiratsioonikonto ja kalender-äpp, mis suunab noori arendama häid vaimse tervise harjumusi. Tiimiliikmed said auhinnaks Telialt akupangad. Instagramis: @saad.hakkama. Osalejad: Elisabet Vasur ja Arabella Leego.
TMW hindas parimaks rännaklavastuse “Rännak iseendasse”, mis ühendab audiolavastuse linnaruumis kulgemisega, vaimse “prügi” koristamise ja installatsioonidega. Tiimiliikmed said auhinnaks TMW passid. Osalejad: Alissija-Elisabet Jevtjukova, Karl-Markus Pihlakas, Henri Viies, Kertu Liisa Lepik, Villem Kreem, Karl Tipp.
“Noorte vaimse tervise loomehäkk on kindlasti üks suurepärane formaat uute ideede leidmiseks ja hakkajate inimeste julgustamiseks mentorite abil,” leiab Telia toetustegevuste juht Elo Võrk, kes osales üritusel nii mentori kui ka žüriiliikmena. “Saime kinnitust sellele, kui oluline on kuulata ja kaasata noori nende endi murede lahendamiseks. Vaja on vaid toetavat keskkonda ja mentoreid. Väga lühikese ajaga jõuti ideid arendades toimivate lahendusteni, mis aitavad ennetada ka küberkiusamise probleemi ning pakuvad tuge noortelt noortele. Soovime kindlasti ka edaspidi koos TMW ja partneritega häkist välja kasvanud projekte toetada.”
Viru Keskuse turunduse- ja kommunikatsioonijuht Kristel Sooaru tõdeb: “Noorte loomehäkilt saadud positiivne energia jääb mind saatma pikaks ajaks. On äärmiselt tervitatav, et TWM ja Infohunt võtsid ette nii keerulise ja vajaliku teema nagu noorte vaimne tervis ning suutsid kaasata sedavõrd palju noori. Tänu korraldajate toetusele suudeti panna noored ise kõnelema ning ka lahendusi ja väljapääse nägema, mis ongi ju peamine eesmärk. Häkil osalenud noorte energia ja väärtused tegid ainult rõõmu ning nüüd on toetavate ettevõtjate vastutus noorte ideedega edasi minna.”
Noorte loomehäkk on osa TMW noorteprogrammist ja tegevustest koostöös Teliaga, mis toetab Eesti ühiskonnas teadlikkust kestliku arengu eesmärkidest, sealhulgas noorte küberkiusu ja vaimse tervisega seonduvatest probleemidest.
Noorte loomehäkki korraldasid Infohunt ja TMW
Koostööpartnerid: Peaasi.ee, Eesti Noorte Vaimse Tervise Liikumine, TalTech, Eesti Kunstiakadeemia, Georg Otsa nimeline Tallinna Muusikakool, MTÜ APT Game Generator